Program obozu konnego
Uczestnicy obozu jeździeckiego zostaną podzieleni na grupy w zależności od stopnia zaawansowania ich umiejętności jeździeckich.
PODZIAŁ NA GRUPY – STOPNIE ZAAWANSOWANIA
Korzystając z poniższych wskazówek łatwo określisz, w której grupie będziesz czuć się najlepiej:
GRUPA POCZATKUJĄCA
Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu z koniem, nigdy nie siedziałeś na końskim grzbiecie – z pewnością należysz do tej grupy. Ale zaliczamy tu również wszystkie osoby, które na koniu jeździły sporadycznie, odbyły kilka lekcji na lonży, lub miały dłuższą, wielomiesięczną przerwę. Do tej grupy przydzielamy wszystkich, którzy nie potrafią anglezować (rytmiczne przysiady wykonywane w kłusie) lub anglezowanie przychodzi im z trudem. Jeśli nie anglezujesz swobodnie i tracisz równowagę w kłusie to zapisz się do tej grupy. Bardzo szybko opanujesz podstawy jazdy w kłusie na lekcjach na lonży.
GRUPA ŚREDNIOZAAWANSOWANA
Do tej grupy zaliczamy wszystkich, którzy nie maja problemów z jazdą kłusem. Jeżeli swobodnie utrzymujesz równowagę w kłusie, jeździsz bez lonży w zastępie i samodzielnie możesz śmiało zapisać sie do tej grupy. Instruktor na zajęciach sprawdzi, w jakim stopniu panujesz nad koniem i umiesz go prowadzić. Jeżeli rozpocząłeś naukę galopu i masz za sobą pierwsze zagalopowania również potraktujemy Cię jako średniozaawansowanego. Jeśli galopu jeszcze nie próbowałeś – sprawdzimy na ile jesteś gotowy i rozpoczniemy bezpieczną naukę zagalopowań pod opieką instruktora.
GRUPA ZAAWANSOWANA
Do tej grupy zaliczamy wszystkich, którzy swobodnie galopują, potrafią utrzymać równowagę na końskim grzbiecie w galopie na woltach czy przy niewysokich skokach. Dla tej grupy przewidujemy zajęcia z elementami ujeżdżenia, doskonalenie dosiadu i profesjonalnego korzystania z pomocy jeździeckich. Należysz to tej grupy, jeśli galop nie sprawia Ci żadnych trudności i chcesz rozwijać swoje jeździeckie umiejętności na wyższym poziomie.
Program obozu dla wszystkich grup:
- Szkolenie BHP w kontakcie z koniem:
Uczestnicy zapoznają się z regulaminem stajni, poznają zasady bezpiecznego zachowania sie przy koniu, pielęgnacji i obsługi (wejście do boksu, czyszczenie, wiązanie, prowadzenie w ręku, podnoszenie nóg). - Ogólne wiadomości o koniu:
Zapoznanie się z pochodzeniem konia, rasami i typami użytkowymi. Ogólne informacje o budowie konia, rodzajach umaszczenia i odmian. Obozowicze poznają cechy zachowania koni, jego upodobania i „mowę ciała” oraz narowy i nałogi. - Rząd jeździecki:
Przygotowanie konia do jazdy, siodłanie i dopasowywanie sprzętu, pielęgnacja sprzętu jeździeckiego. - Jazda konna:
Dla początkujących indywidualna nauka jazdy konnej na lonży, ćwiczenia gimnastyczne na koniu rozluźniające i poprawiające dosiad jeździecki.
W kolejnych etapach jazda konna w zastępie na padoku, ćwiczenia i podstawowe figury na ujeżdżalni tj. wolty, wężyki, cavaletti, elementy ujeżdżenia (chody w różnych stopniach zebrania, zagalopowania z odpowiedniej nogi, cofanie się itd.).
Grupowe wyjazdy w teren. Ćwiczenia praktyczne w różnych rodzajach terenu – leśne dukty, rozległe łąki i wąskie ścieżki, pagórki i drobne przeszkody naturalne, plaża nadmorska. Relaks i wypoczynek po intensywnej nauce na ujeżdżalni. - Uczestnictwo w codziennym życiu stajni:
Opieka nad końmi, pomoc w obowiązkach stajennych, przyprowadzanie koni z pastwiska, konserwacja sprzętu. - Atrakcje dodatkowe:
plażowanie i kąpiele morskie, wycieczki piesze i przejazdy bryczką po Parku Krajobrazowym,zwiedzanie wieży widokowej w Orzechowie, rejs statkiem wycieczkowym po Bałtyku lub zabawa w profesjonalnym parku linowym lub rejs szybką łodzią motorowa, zawody i gry integracyjne, pogadanki na tematy końskie prowadzone przez profesjonalną blogerkę www.czubajka.pl i felietonistkę magazynu”Konie i rumaki” Annę Lipczyńską
INFORMACJĘ DLA RODZICÓW
- Cena nie zawiera kosztów transportu.