Układanie koni
Szkolenie i trening koni zaprzęgowych, przyuczanie do pracy w pojedynkę i układanie par zaprzęgowych.
Zajmujemy się profesjonalnym treningiem koni zaprzęgowych i układaniem koni do pracy w zaprzęgu w pojedynkę jak i w parze. Przyuczamy zarówno konie zupełnie surowe (nauka od podstaw) jak i naprawiamy błędy koni już doświadczonych. Do treningu przyjmujemy konie w trzecim roku pastwiskowym (mocne konie z domieszką zimnokrwistych lub ras prymitywnym możemy przyjąć już jako dwulatki ze względu na rozwiniętą muskulaturę i budowę klatek piersiowych). Praca rozpoczyna się od ćwiczeń na podwójnej lonży, poprzez oswajanie się z ciężarem przy ciągnięciu opony i dwukołowej sulki aż po trening w myśliwskim breku na polach, łąkach i leśnych duktach. Kolejnym etapem jest oswajanie konia z ruchem ulicznym. Powożenie i trening konia zaprzęgowego to wielkie hobby i „konik” p. Kuby. Do każdego konia podchodzi on bardzo indywidualnie, dostosowując przebieg szkolenia do charakteru i możliwości konia. Zazwyczaj ułożenie surowego konia do pracy w pojedynkę trwa około 4 tygodni. Opuszczając nasz ośrodek koń poprawnie i chętnie wykonuje polecenia powożącego, bez problemu daje się zaprzęgać, jest oswojony z ciężarem i hałasem ciągniętej bryczki, nie boi się ewentualnych terenowych przeszkód (kałuże, zmiana nawierzchni). Nasze konie pracują przy obsługach ślubów, kuligów, imprez okolicznościowych. Chodzą w parach i w pojedynkę, pracują w ruchu ulicznym, często natężonym – ronda, skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, cztery pasy ruchu itp. Przyuczymy do takiej pracy każdego zdrowego konia.
Układanie surowych koni do pracy pod siodłem.
Układamy i podjeżdżamy wstępnie konie młode i surowe. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, zawsze sami układaliśmy końską młodzież własnej hodowli i wszystkie nasze konie pracują grzecznie i spokojnie w rekreacji. Uczymy zawsze bez pośpiechu, bezstresowo, starając się opierać na zaufaniu konia do jeźdźca. Pracę rozpoczyna się od oswajania konia z rzędem – ogłowiem i wędzidłem, oraz siodłem. Możemy ułożyć surowego konia do etapu, w którym przyjmie siodło i jeźdźca pozostawiając właścicielowi dalszy trening (praca na pomocach jeździeckich) lub ułożyć konia od podstaw do zakładu treningowego (trening ujeżdzeniowy i skokowy).
Profesjonalny trening ujeżdżeniowy i skokowy, przygotowywanie koni do zakładu treningowego.
Przyjmujemy konie do profesjonalnego treningu ujeżdżeniowego i skokowego. Przygotowujemy konie do Zakładu Treningowego. Możemy pracować z zupełnie surowym koniem i przygotować go do kwalifikacji do zakładu treningowego. Obejmuje to zarówno pracę w ręku (prezentacja ruchu w stepie i kłusie), luzem (skoki w korytarzu) oraz pod siodłem – stęp roboczy, trzy rodzaje kłusa, zagalopowanie z prawej i z lewej nogi, wolty i figury na ujeżdżalni. Oprócz programu do kwalifikacji możemy pracować nad zaawansowanym ujeżdżeniem – chody boczne, lotne zmiany nogi, podstawowe figury. W zależności od przeznaczenia konia i jego warunków podejmujemy się również treningu skokowego. Zaczynając od pracy na lonży i skoków luzem poprzez trening pod siodłem uczymy konia prawidłowego reagowania na pomoce, doskonalimy technikę skoku i poprawność.
Rozwiązywanie problemów, eliminacja narowów, praca z trudnymi końmi.
Jeśli masz problem z koniem i nie potrafisz dać sobie sam rady – zapraszamy do nas! Wieloletnie doświadczenie w pracy z tymi zwierzętami pomogło nam zdobyć wiedze na temat ich zachowań i motywów. Rozwiązywaliśmy już wiele problemów, eliminowaliśmy narowy i złe nawyki naszych koni, wielokrotnie służyliśmy rada przy pracy z trudnymi końmi. Najczęściej spotykane problemy z końmi to: odmowa podawania nóg, kręcenie się podczas siodłania, nieposłuszeństwo przy prowadzeniu w ręku, brykanie pod siodłem, kopanie i gryzienie, ponoszenie, stawanie dęba, problemy z zakładaniem ogłowia (wrażliwe uszy), uciekanie przed wędzidłem (koń przeganaszowany – łeb przy klatce piersiowej, ucieczka nad wędzidło – koń rzuca łbem do góry, ucieczka na wędzidło – koń „zawiesza się” na wędzidle), odmowa wchodzenia do bukmanki. Nie jesteśmy w stanie wyleczyć konia z nałogów (tkanie, łykawość), ale z narowami dajemy sobie radę. Zachęcamy do skonsultowania z nami problemu telefonicznie lub mailowo i uzgodnienie możliwych przyczyn problemu. Konie to nasza pasja i pracę z nimi opieramy głównie na zaufaniu i zrozumieniu ich potrzeb i motywów. Słuchamy naszych koni i nie ignorujemy żadnych sygnałów, jakie nam przekazują. A problemy, które pojawiają się u koni to po prostu ich sposób na zamanifestowanie czegoś, próba przekazania człowiekowi, że coś robi źle. My po prostu uważnie słuchamy.