Paintball

Paintball to rodzaj gry zespołowej, która polega na prowadzeniu pozorowanej walki przy użyciu markerów, urządzeń zbliżonych kształtem i zasadą działania do broni pneumatycznej, które za pomocą sprężonego powietrza lub dwutlenku węgla wyrzucają kulki wypełnione farbą na bazie żelatyny spożywczej. Trafienie przeciwnika, podczas którego kulka rozbija się, pozostawiając kolorowy ślad (nazywany przez graczy splatem) na ciele, masce bądź markerze zawodnika, powoduje jego eliminację z gry.

Historia paintballu

Historia paintballu jest w zasadzie dość krótka i w porównaniu do innych sportów stosunkowo nowa. Paintball narodził się w roku 1980, kiedy to James Hale wynalazł i opatentował pierwszego markera. Co ciekawe, Hale nie wynalazł broni do paintballa w celu rozrywkowym. Broń ta miała służyć do znakowania drzew i bydła. Jednakże historia markera przyjęła inny, bardziej interesujący obrót.

Historia paintballu jako rekreacyjnego sportu i gry zespołowej rozpoczęła się już rok później. W 1981 roku rozegrano pierwsza grę, opartą na scenariuszu „zdobywanie flagi”, w której udział wzięło 12 zawodników. Co ciekawe, zwycięzca pierwszej gry paintballowej Ritchie White, zdobył wszystkie flagi nie wystrzeliwszy ani jednej kulki! Pierwsze pole paintballowe otworzył w Rochester, w stanie Nowy Jork Caleb Strong. Dzisiaj jego firma jest właścicielem praktycznie całego paintballowego przedsiębiorstwa.

Do roku 1996 paintball stał się trzecim pod względem popularności ekstremalnym sportem na świecie. Turnieje painballowe rozgrywa się w ponad 60 krajach. W Australii i Anglii działają nawet narodowe kluby i drużyny paintballowe. Pierwsza strone internetową poswięcona paintballowi stworzono w roku 1993 (www.warpig.com). Tak więc historia paintballu od początkowego zamysłu leśniczo-rolniczego w krótkim czasie rozwinęła się i przybrała niezamierzony, ale wyjątkowo ciekawy rozrywkowy kurs.

Galeria