Budowa konia
Najważniejsze części końskiego ciała – poznaj i nazywaj poprawnie
Koń, jaki jest – każdy widzi. Ale nie każdy potrafi opisać fachowo. Sprawdź, czy podsiadasz te podstawową i obowiązkową wiedzę o budowie konia!
Zacznijmy od łba – poznaj fachowe nazwy tego, co macasz na co dzień zakładając na koński łeb ogłowie. Pasek potyliczny leży, jak nazwa wskazuje, na potylicy. Grzywę mamy na grzebieniu szyi, a z samej potylicy wyrasta grzywka. Grzbiet nosa schodzi w dół do chrap (nozdrzy). Pod końskim pyskiem leżą tzw. sanki – dwie równoległe kości. Wiele koni bardzo sobie ceni drapanie w okolicach sanek – u nas szczególnym amatorem tej pieszczoty jest Bolek. Sprawdźcie sami jak ogier będzie wyciągał do Was łeb i przymykał oczy z błogości, gdy podrapiecie go między sankami.
Ganasze to też bardzo przyjemna powierzchnia do głaskania. Grzebień twarzowy (pyskowy?) to wystająca kość- uważajcie zwłaszcza przy regulacji nachrapnika! Pasek nachrapnika musi leżeć poniżej, by nie obtarł tej wrażliwej skóry, bo nie chroni jej warstewka tłuszczu. I nie zapinajcie zbyt ciasno, bo może to spowodować obtarcie z kolei grzbietu nosa. To też pokryta skórą kość, wrażliwa.
Łeb przechodzi gładko w szyję, a potem pojawia się tzw. kłoda czyli koński tułów. Podczas zajęć teoretycznych na obozie jeździeckim nie dajcie się zaskoczyć i nauczcie się wskazywać podstawowe części ciała konia. Kłąb to garb kończący końską szyję. Dbajcie o kłęby koni – trzeba przykładać szczególną uwagę podczas siodłania, by nie dopuścić do obtarcia czy odbicia kłębu. Lędźwie zaczyna zad i też jest bardzo wrażliwe. A jak poprosicie to Pan Wojtek chętnie pokaże Wam jak na naciśnięcie lędźwi reaguje Nowela – polecam ten seans brykania!
Wrażliwe są również słabizny – nie szczotkujcie ich zbyt mocno, bo nie jest to dla konia przyjemne. A opisując budowę końskich kończyn nie zapominajcie, że nogi przednie to odpowiedniki naszych rąk – na próżno szukać w nich kolana! A najczęściej tam właśnie obozowicze wskazują końskie kolano podczas wykładów teoretycznych.
Nogi końskie to też nie enigma i łatwo zapamiętać ich części.
I na pewno padnie pytanie o kasztan, lokalizujcie poprawnie! To taka wypustka na wewnętrznej stronie końskiej nogi. Czasem kasztany są płaskie, czasem wypukłe i wystające, ale zawsze są – znajdujcie bezbłędnie.
No, to analizujcie i wkuwajcie, a na obozie jeździeckim sprawdzimy i uzupełnimy tę wiedzę na żywym przykładzie!
Fot. Kasia Bardzińska, Weronika Ładak. Modele z naszej stajni, wiecie które konie tu zapozowały? Zgadujcie!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!